Przedmiotem przedsięwzięcia Poznaj Polskę jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Logo programu Poznaj Polskę

Wycieczka do Łodzi

27 maja 40 uczniów z klas I i II Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stobnie wraz z wychowawczyniami udało się na wycieczkę edukacyjną do Łodzi, dofinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

To był dzień pełen atrakcji. Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki i Techniki EC1. Ulica Żywiołów była świetną okazją do zabawy i odkrywania wiadomości na temat otaczającego świata poprzez własne doświadczenia i eksperymenty.

Następnym punktem zwiedzania był Ogród Botaniczny, który jest jednym z największych ogrodów w Polsce – jego całkowita powierzchnia wynosi 67 ha. Podczas wizyty w ogrodzie uczniowie mogli podziwiać kolekcje roślinne z całego świata zaprezentowane w dziewięciu działach ekspozycyjnych. Ostatnim punktem było jedyne w Polsce Orientarium. Dzieci zobaczyły niezwykłe zwierzęta, rośliny egzotyczne oraz podwodny tunel.

Koszt wycieczki wyniósł 6 200 zł, szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 960 zł.

Wycieczka na Śląsk

W dniach 30.05. – 1.06.2022r w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie Szkoły Podstawowej w Stobnie uczestniczyli w wycieczce na Śląsk.

Swą wyprawę rozpoczęli od zwiedzania Zespołu Klasztoru O.O Paulinów na Jasnej Górze. Następnie mieli okazję podziwiać największą XIV wieczną warownię położoną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czyli Zamek Ogrodzieniec.

Katowice to serce Śląska. Tam uczniowie zapoznali się z historią Górnego Śląska w Muzeum Śląskim, które znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Wraz z przewodnikiem zwiedzili wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz wzięli udział w grze terenowej „Industrialna przygoda w Muzeum Śląskim”. Odbyli spacer po zabytkowym osiedlu górniczym Nikiszowiec, które powstało ponad 100 lat temu. Z jego historią i rolą w czasie powstań śląskich zapozna wszystkich przewodnik Tomek. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie to kolejny cel naszej wycieczki. Uczniowie zwiedzali skansen oraz odbyli spacer po Parku Śląskim, oazy zieli w Chorzowie. Wiele emocji wzbudziły wizyty w Aquaparku oraz w Funzeum- Muzeum Światła i Koloru. Zwiedzili również neobarokowy Pałac w Pszczynie – dawną rezydencję magnacką na Górnym Śląsku. Na zakończenie dotarli do Tarnowskich Gór i zwiedzili Zabytkową Kopalnię Rud Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.