Zaproszeni goście oraz gospodarze szkoły

Fot. Z. Posiewała, Zaproszeni goście oraz gospodarze szkoły

Po Narodowym Czytaniu i wystawie portretów Powstańców Wielkopolskich przyszedł czas na kolejne znaczące wydarzenie w życiu naszej szkoły – wspólnie z Gminą Godziesze Wielkie i Starostwem Kaliskim współorganizowaliśmy spotkanie, którego celem było upowszechnienie wśród uczniów klas VI – VIII wiedzy na temat Wielkiego Polaka – Wincentego Witosa w związku z przypadającą w tym roku 150 rocznicą urodzin tego wybitnego polityka i trzykrotnego premiera Rzeczpospolitej Polskiej.

W wyjątkowych zajęciach edukacyjnych jako prelegenci brali udział prawdziwi pasjonaci historii –Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego – Pan Jan Adam Kłysz, Wójt Gminy Godziesze Wielkie – Pan Józef Podłużny, Sekretarz Gminy Godziesze Wielkie i Radna Powiatu Kaliskiego, Pani Małgorzata Banaś. Specjalnym gościem był także Starosta Kaliski, Pan Krzysztof Nosal.

Uczniowie poznali koleje losu Wincentego Witosa, począwszy od jego urodzin w Wierzchosławicach koło Tarnowa, przez czasy szkolne, kiedy to jako 10-letni chłopiec otrzymał buty od swojego ojca i mógł rozpocząć naukę, o której marzył przez kilka lat, sprawowanie funkcji posła i premiera rządu, aż po śmierć w 1945 roku.

Dzięki szczegółowej prezentacji multimedialnej, filmowi stworzonemu w ramach programu „Niepodległa”, komentarzom i objaśnieniom wygłaszanym przez Pana Przewodniczącego oraz Panią Sekretarz oraz fragmentom pamiętników bohatera spotkania, czytanym z zacięciem aktorskim przez Pana Wójta, postać Wincentego Witosa i historia Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie na pewno efektywnej zapamiętana przez naszych uczniów.

Aby uświetnić to wyjątkowe wydarzenie uczniowie z kółka regionalno – historycznego wraz z Panią Zofią Posiewałą przygotowali wystawę wiejskich sprzętów domowych i gospodarskich sprzed lat. Bardzo dziękujemy nauczycielom (szczególnie Pani Dorocie Gralińskiej i Pani Ewie Pawlik – Wiśniewskiej)

i pracownikom szkoły (wielkie podziękowania dla Pani Haliny Witoń, Pani Renaty Kupaj i Pani Agaty Różalskiej) za wzbogacenie wystawy o naprawdę imponujące eksponaty – im. in. lampę naftową, tarę, kosę, sierp, cep, drewniane sito, garnki gliniane oraz przepyszny bochen chleba i masło domowej roboty.

Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała Gościom za przybycie do naszej szkoły i możliwość współorganizowania tej wyjątkowej lekcji historii, w dowód uznania Goście otrzymali tytuł Przyjaciół Szkoły.